Crizal Forte (Essilor) - povrchová úprava brýlových čoček

Crizal Forte (Essilor)Na trhu se objevila nová vrstva od firmy Essilor - Crizal Forte. Co nám může tato údajně revoluční antireflexní úprava nabídnout? Nabídne v dnešní bohaté konkurenci nějakou vlastnost navíc?

 

 

Zdrojem je propagační materiál a barevný dvoulist z české distribuce firmy Essilor. V podstatě se jedná o novou tvrdící úpravu s pracho-odpudivou vrstvou Scotchgard od 3M. Nová výrobní technologie Scratch Resistance Booster (SR Booster) má zabránit škrábancům, špinění a samozřejmě i nadbytečným reflexům. Vrstva Scotchgard je od firmy 3M, která ji vynalezla již v roce 1953 a nanáší ji na různé povrchy pro zvýšení odpudivosti (nanáší se samozřejmě i na oblečení, takže snadná analogie se známým Gore-Texem; nanáší se až na 75 různých produktů). Jelikož se jedná o firemní materiály, nechybí i charakterizující přídomek "nejvíce odolná na trhu". Pro takové závěry si radši počkáme, soudcovská porota zákazníků posoudí velmi dobře.

SR booster

Technologicky se jedná o gradální vrstvení antireflexu, který pozvolna přechází do tvrdící vrstvy. Údajně se tak dosáhne až dvojnásobné odolnosti proti poškrábání a výsledná vrstva dosahuje až tvrdosti skla s antireflexem (otázkou je, kolik ten antireflex na minerálu vydrží).

Tady bych chtěl podotknout podobnost technologie s vrstvou Super Hi-Vision (SHV) od firmy Hoya. Teď trošku mé spekulace. Mám pocit, že poškrábaný antireflex je podstatně vizuálně rušivější, než kdyby na poškrábané čočce antireflex nebyl vůbec. Na vině je rozdílný index lomu jednotlivých vrstev antireflexu. Pokud je obyčejná čočka bez antireflexu poškrábaná, vryp se nachází v materiálu čočky a je tak stále v materiálu o stejném indexu lomu. Pokud je poškrábaná čočka s antireflexní úpravou, vryp prostupuje několika vrstvami o různých indexech lomu. Díky různé odrazivostí vrstev antireflexu (odrazivost je závislá na indexu lomu) dochází ke zvýraznění škrábance. Gradální nanášení antireflexu tak tento efekt minimalizuje. Co je však již neoddiskutovatelný fakt (a tady už nespekuluji), tak že obecně jakákoliv špína je na AR čočce patrnější než na na čočce bez AR. Antireflex je postaven na destruktivní interferenci (specifický index lomu a tloušťka vrstev). Jestli tedy máme mastnou šmouhu na čočce, porušíme nastolený řád v indexech lomu a antireflexní vrstva se stává neučinou. V souvislosti s tvrdostí uvádím i graf, který firma Hoya prezentovala s uváděním SHV na trh.

Srovnání tvrdosti vrstev

Bude-li vrstva Crizal Forte stejně tvrdá jako sklo, bude přinejmenším někde plus mínus SHV. Osobně mám s SHV dobrou praktickou zkušenost, takže stejné výsledky lze očekávat i u Crizal Forte. Na druhou stranu, když se chce, poškrábat lze vše. Současně se supertvrdou gradální tvrdící úpravou SR Booster a pracho-odpudivé Scotchgard je nanášená i nová hydrofóbní úprava HSD, zajišťující nízký kontakní úhel. To že Essilor odpuzovat umí, ukázal už u Alizé 2, takže snad i v tomto případě žádné zklamání očekávat nemusíme.

Optimalizací nanášení vrstev je údajně dosaženo až o 30% vyšší účinnosti antireflexu než u Crizal Alizé. I teď je vrstva opatřená dodatečnou modrou úpravou proti protočení při zábrusu (Pad Control system). Vrstva je uváděna na trh paralelně s novou generací Transitions Vi. Zde je zajímavá informace, že s úpravou Crizal Forte se Transitions čočka odbarví o 30% rychleji. Prozatím mi není známo technologické pozadí, takže bych zde radši nechal otevřené vrátka...

 

 

Joomla SEF URLs by Artio