Demonstrátor okrajové tloušťky

Optikarium.cz - demonstrátorDnes a denně jste konfrontování se situací, kdy nabízíte zákazníkovi čočky s vyšším indexem lomu. Hlavní důvod je zřejmý: esteticky přijatelný okraj brýlové čočky. Jak ale názorně demonstrovat co vlastně zákazník získá?

 

Aby naše nabídka byla přesvědčivá, zmiňujeme o kolik milimetrů je ta či ona brýlová čočka lehčí a tenčí. Modelový rozhovor pak probíhá následovně:

Optik: A pokud si pořídíte tuhle tu čočku, tady tu s číslem 1,67, to je jako jak je tenká, tak to budete mít… eeeee…. o 2,8 milimetrů tenčí.
Zákazník: O 2 milimetry, jo? A kolik stojí?
Optik: No, budete to mít i s tím antireflexem, to s tím na ten počítač, a jedna čočka je zhruba o 500 Kč dražší než ta míň ztenčená, ale bude fakt tenká.
(Zákazník křečovitě sevře igelitku z Kauflandu a udělal významnou pomlku)
Zákazník: Za dva milimetry tisícovku. Mno, tak to mi dejte ten základ, to mi stačí. Byli vánoce, znáte to, ne?
Optik: Ale budete to mít tlusté?
Zákazník: Já už mám dioptrie stejné 10 let a vždycky to bylo dobré. Snad jindy.
Optik: Ale teď máte vázanou obrubu a tam půjde všechno vidět!
Zákazník: Já věděl, že mám jít jinam. Proč mám platit za dva milimetry tisíc korun?

V podstatě jde o to, že slovní vyjádření kvantity milimetrů je na míle vzdáleno od vizuální představy. Milimetr v běžném životě je opravdu malá jednotka, a pokud je argument pro lepší čočku vyjádřen nic neříkajícím číslem a ještě v milimetrech, zákazník si opravdu velmi těžko udělá představu o nabízeném produktu. Bohužel u brýlí každý milimetr hraje roli. Takže pokud dotyčnému ukážete dvě čísla v milimetrech a nemá dostatečnou zkušenost, logicky dostane pocit, že je mu nuceno něco, co má malou výtěžnost a je to hodně drahé. Když ale vezmete čočku s okrajem 3 mm a s okrajem 6 mm a řeknete: vlevo tenká, dražší, vpravo dno pivní láhve, levnější, každý se hned chytne za bradu a začne rozjímat nad evidentním rozdílem a potencionální investicí.

Velmi jednoduchou a levnou pomůcku jak názorně ukázat o čem se vlastně mluví, je náš „šnek“ alias demonstrátor okrajové tloušťky. Bude Vás to stát 30 minut času, jeden samolepící papír a jednu obyčejnou plastovou čočku. Konkrétně bude potřeba toto:

Optikarium.cz - Ingredience

Jedná se o velmi jednoduchou pomůcku, kdy zabrousíte tlustou plastovou brýlovou čočku do takového tvaru, že se bude okrajová tloušťka měnit od tenkého středu až po tlustý okraj. Pak si čočku jenom ocejchujete (PDíkem nebo zdatní techničtí experti můžou i šuplerou ;-) a jednoduchá pomůcka za pár korun je na světě. Když pak ukážete 3 mm versus 6 mm, mluvíte k věci, konkrétně a bez jakékoliv abstrakce. Argumenty jsou opodstatněné a předchází se pak případným nedorozuměním. Jak tedy na to?

Krok 1

Objednejte si plastovou čočku, bohatě stačí úplně obyčejná (radši tvrzená) plastová čočka v průměru 65 mm s optickou mohutnosti -6,00 D. Okrajová tloušťka je okolo 9,5 mm, což na postrašení stačí.

Krok 2

Vytiskněte si obrázek níže. Nejjednodušší způsob je kliknout na obrázek pravým tlačítkem myší, zvolit Uložit obrázek jako... a uložit jej třeba hned na plochu. Pak si otevřete obyčejné Malování ve Windowsech a rovnou vytiskněte. Proporce by měly zůstat zachovány. Možno je i uložený obrázek vložit do Wordu a vytisknout. Bohužel varianta kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek, zvoleit Kopírovat a pak kamkoliv vložit, obrázek zvětší. Jedno je šablona, druhé pak obrázek na samotnou čočku (je trochu menší). Zde záleží, jakou čočku si objednáte, takže čísla a úsečky nemusí být ve shodě s příslušnou okrajovou tloušťku. Máte tak možnost zvolit si variantu s čárami (kdy Vám nebude vadit, že čísla a úsečky nejsou přesně lokalizované), nebo variantu bez čar (kde jsou jenom čísla a čáry si dokreslíte sami). Podle papírové šablony si vyrobte z fólie skutečnou šablonu do brusu.

Optikarium.cz - šablona
  
Optikarium.cz - polep

Krok 3

Plastovou brýlovou čočku nacentrujte tak, jak je to na obrázku. V podstatě se snažíte okraj šablony vést pár milimetrů nad optický střed, kde je čočky nejtenčí. Lze ji vést přes střed, kde je čočka nejtenčí, výsledná pomůcka je potom ale příliš malá. Můžete si ale navrhnout i svůj vlastní tvar, zde jsou možnosti konečného vzhledu prakticky neomezené! Neopomeňte leštění fazety, po vyndání samozřejmě srazíte hrany (ochranná fazeta).

Optikarium.cz - centrace

Krok 4

Vytištěnou a vystřihnutou barevnou šablonu nalepíte pěkně na čočku. Odměřte si pravítkem (posuvným měřítkem) místa, které odpovídají celým milimetrům a udělejte jemné zářezy (diamantovým kolečkem, dá se samozřejmě i vrtákem nebo rajbálkou). Vzniklý očištěný zářez protáhněte barevnou fixou a pokud máte verzi bez čar dokreslete je jemně tužkou na vrchní polep (tenkou pentilkou). Hotovo!

Jako pomůcka se Vám může ještě hodit tabulka okrajových tlouštěk. Já jsem si upravil od firmy Hoya. Pokud berete od jiného dodavatele, nemyslím si, že by se hodnoty nějak extrémně lišily. Tabulku níže si uložte jako šablonu. Tabulka níže je záměrně zmenšena, protože by byla příliš velká. Samotný uložený obrázek by měl být už pěkně čitelný.

Optikarium.cz - Tabulka

Nyní už má tloušťka 5,8 mm přesně své místo a všichni jsou spokojení. Zákazník ví co mu bylo nabídnuto a Vy jako prodejci užitím demonstračních pomůcek jste zvýšili svou důvěryhodnost. Vyšším indexům zdar!

 

Optikarium.cz - foto
  
Optikarium.cz - zářez
  
Optikarium.cz - pohled ze spodu
Joomla SEF URLs by Artio