Transitions VI - samozabarvující se brýlové čočky

Transitions 6. generaceBližší seznámení s brýlovými čočkami Transitions VI (2009). V čem jsou tyto čočky Transitions jiné než předchozí? Poodhalte bederní roušku těchto nových čoček a zjistěte co je nového. 

 

 

Značka Transitions včetně spirálky místo "O" je v patronátu společnosti Transitions Optical. Tato firma se o svého svěřence stará opravdu skvěle. Výborný marketing, který oslovuje napříč všechny větší výrobce brýlových čoček, reklamní masáž konečných spotřebitelů (schválně, kolik televizních reklam na brýlové čočky jste viděli?), kvalita a široký sortiment. Předpokládám, že jinak tomu nebude ani letos. Internetové stránky Transitions jsou opět plné informací a nedá se jim vytknout prakticky nic. Opravdu za zmínku stojí UV indikátor v závislosti na městě a státu: Transitions > Zpráva o UV záření v místě vašeho pobytu (odkaz již není platný).

Jako první se podíváme v jakých materiálech je Transitions VI k dispozici:

Přehled dostupnosti v různých materiálech

Jak je vidět, šestá generace čoček Transitions je uváděna v celém rozsahu všech indexů lomu u jednoohniskových a progresivních čoček, kromě odůvodnitelných bifokálních čoček. V minulosti se dával do kontrastu Transitions V oproti Transitions Next Generation. Co neměl Next Generation měla pětka a zase naopak. Šestá řada je pak prezentována jako průnik všech kladných vlastností Next Generation a páté řady:

  • tmavší zabarvení venku
  • čirý vzhled v místnosti - přesněji - lepší čirost byla dosažena hlavně u polykarbonátu a u čoček o vyšším indexu lomu než jak to bylo u Transitions V
  • tmavší při vysokých teplotách než Transitions V
  • rychlejší odbarvení než u Transitions Next Generation Brýlová čočka Transitions VI je velmi kvalitní UV blokátor (100% u UVA a UVB, UV 400 nm).

World Council of Optometry (WCO) čočku Transitions přijalo jako spolehlivou ochranu proti škodlivému záření.

Venku tmavé, uvnitř čiré - ale jak moc?

Níže znázorněný graf přibližuje detaily jak moc je čočka Transitions VI v hnědé variantě čirá v místnosti a na přímém slunci při teplotě 23°C. Levá strana nám znázorňuje kolik světla čočkou projde. Transitions VI je v místnosti více čirá než Transitions V (avšak stejně jak Transitions NG). Ve výsledku lze říci, že čočka Transitions VI je téměř stejně tak čirá, jako jakákoliv bežná čočka. Přídomek AR logicky transmisi ještě zvýší a dostaneme se na 95% propustnosti. Není od věci poznamenat, že stejný efekt j i u NG verze, na to se už ale neupozorňuje.

Pravá strana grafu nám naopak poukazuje jak je čočka Transitions VI tmavší než všechny dříve uvedené generace. Ze svého čirého stavu se zabarví na 78% během jedné minuty! Rychlost je výborná a i úroveň zabarvení můžeme ohodnotit jen pozitivně. Na propustnost 15% (což je 85% zabarvení) se Transitions VI pak zabarví do 15 minut.

Hodnoty propustnosti a zabarvení - hnědá barva

Transitions VI je nabízená opět stejně v hnědé a šedé variantě. Technické parametry se mezi sebou mírně liší a při srovnání mám chuť říci, že šedá varianta je na tom trochu lépe. Posuďte sami na grafu Transitions VI v šedé variantě. Během jedné minuty se Transitions VI zabarví na 82% intenzitu. (to je 4% více než v hnědé variantě). Po 15 minutách se zabarví na pěkných a plně dostatečných 88% (o 3% více než u hnědé varianty).

Hodnoty propustnosti a zabarvení - šedá barva

Ve vysokých teplotách tmavší než Transitions V

Propagační materiály dále prezentují Transitions VI jako čočku, která ztmavne ve vysokých teplotách více než kdy předchozí technologie umožnila. Pro lepší srovnání nám poslouží graf níže. Zde se nám čočka Transitions V v hnědé variantě zabarví při 35 °C na nějakých 60%, zatímco nové Transitions VI na 69% při stejné teplotě. Toto zlepšení bych označil za stěžejní. Jestli zákaznici měli nějaké výhrady proti čočkám Transitions, tak to bylo nedostatečné barvení při vysokých teplotách. Rozdíl 9% není nijak závratný, ale každé procento se počítá.

Hodnoty propustnosti ve vysokých teplotách - hnědá barva

Velikost zabarvení u Transitions VI v šedé variantě je opět o něco lepší než u svého hnědého kolegy. Transitions V se barvil na 66%, Transitions VI na pěkných 73%. Pokud bych tedy měl zákazníka, který očekává od samozabarvujících se čoček co nejvíce, asi mu budu nabízet lepší šedou variantu.

Hodnoty propustnosti ve vysokých teplotách - šedá barva

Rychlejší odbarvení než Transitions Next Generation

Mezi další uváděné přednosti Transitions VI je velmi rychlé odbarvování. Jak můžete vidět na grafu níže, Transiitons VI v hnědé variantě se odbarví na 30% zabarvení o 5 minut dříve než Transitions Next Generation. 30% zabarvení je považovaná jako mezní nejvyšší intenzita barevného filtru pro pohodlný zrakový komfort v místnosti. Ve srovnání s Transitions Next Generation je šestková řada v tomto směru až o jednu třetinu rychlejší.

Srovnání s předchozí generací - hnědá varianta

Rychlejší reakce je pěkně vidět na následujícím grafu. Po 15 minutové expozici UV zářením dojde na plná ztmavení čoček. Poté následuje fáze deaktivace, kdy strmost křivky přímo poukazuje na lepší vlastnost nové řady. Z mírně tmavšího stavu křivka prudce vystoupá a trumfne tak svého staršího brášku Transitions Next Generation.

 Transmisní křivka aktivace a deaktivace - hnědá barva

Rozdíl u šedé varianty je tradičně jiný, avšak tady pozor, zde je šedá mírně horší. Na 30% se dostane až za 9 minut (oproti 7 minutám v hnědém provedení). Rozdíl oproti Transitions Next Generation je tak menší a to 4 minuty.

Srovnání s předchozí generací - šedá varianta

Rychlost odbarvení je skvělá. Je nutné se uvědomit, že pokud se čočka zabarví na tmavší intenzitu, může ji také déle trvat, než se dostane zpátky do čirého stavu. Tady si vyvojáři dali práci a i navzdory tmavší výchozí pozici, čočka během 45 sekund předstihne Transitions Next Generation.

Transmisní křivka aktivace a deaktivace - šedá barva

Teplotní závislost

Bližší pohled na teplotní závislost nám poskytnou tyto dva obrázky. U hnědé varianty je při 35 °C propustnost 31% (zabravení 69%). Při běžných 23 °C je intenzita zabarvení nad 82%. Při 10 °C je však zabarvení nad 90% procenty. Takže i u této generace bude v zimě čočka tmavá jak "bota". Otázka je, jak se bude chovat při minusových teplotách.

Teplotní závislost - hnědá barva

Preferovaná vlastnost vyššího zabarvení se může u šedé varianty v nízkých teplotách vymstít. Z grafu je vidět intenzita zabarvení při 10 °C na vysokých 95%. Na druhou stranu (mírně alibisticky), je-li zima, bývá i sníh, a je-li sníh, je i vyšší pravděpodobnost oslnění. Takže nějaké procento se navíc může hodit.

Teplotní závislost - šedá barva

Redukce oslnění a UV filtr

Většina lidi jsou před škodlivými UV paprsky varování. Riziko si uvědomují zvláště pak v souvislosti se svou pokožkou, ne však již se svým zrakem. Na tom staví i reklamní kampaň čoček Transitions, která dává důraz na kvalitní UV filtr od 400nm. Od předchozích generací víme, že transmisní křivka je barevně neutrální a neovlivňuje vnímání barev. A jako u každé jiné sluneční brýle, je vhodné i u čoček Transions zmínit významný vliv na redukci oslnění.

Propustnost UV a viditelného světla - hnědá varianta

A pro úplnost ještě transimisní křivka pro šedou variantu.

Propustnost UV a viditelného světla - šedá varianta

Antireflex

Transitions VI se obecně snese snad se všemi dnes nabízenými antireflexními vrstvami. Jako poměrně dobrý obchodní tah může být argument, že Transitions VI s antireflexem je propustnější než běžná čirá čočka bez antireflexu.

Normy

Snad jenom pro úplnost a pro technologické gurmány zde zveřejním normy, které čočka Transitions splňuje. Jsou to: ISO 8980-3 Cat. 0 Non Activated, Cat. 3 Activated, ISO 14889 (rozpoznání dopravního značení), ISO 14889 (vhodné pro noční jízdu), 100% odfiltruje UVA a UVB dle ISO 8980-3, ANSI Z80.3, EN 1836, AS/NZS 1067 a odolnost proti nárazům dle US FDA Impact Resistant Regulation 21 CFR 801.410, ANSI Z80.1 a ISO 14889 Section 5.2.

Prodejní argumenty

V reklamích prospektech Transitions VI jsou uvedené následující prodejní argumenty. Není od věci si upevnit (rozšířit) své obchodní dovednosti.

"Brýlové čočky Transitions jsou skvělé čočky pro každý den; jsou stejně čiré jako běžné čočky v místnosti. Dovolte mi je Vám představit."
"Brýlové čočky Transitions pomáhají redukovat oslnění tím, jak se automatický přizpůsobují venkovní intenzitě světla, zlepšují kontrast, čímž vidíte ještě lépe a pociťujeme menší únavu očí."

"Vaše oči jsou zranitelné UV paprsky stejně jako Vaše pokožka. Brýlové čočky Transitions zajišťují vynikající ochranu před UV zářením tím, že blokují 100% UVA a UVB paprsků. Tím pomáhají chránit Váš zrak do budoucna."
Má nám tedy co nabídnout?

Brýlové čočky Transitions VI se opět trochu přiblížily ideální samozabarvující se čočce. Rychleji se zabarvuje, rychleji se odbarvuje, rychlost zabarvení a odbarvení je větší a zmenšila se závislost na teplotě. Z jmenovaných vlastností je na zvážení, kterou zákazník ocení. Z vlastní zkušenosti mi přijde, že zákazník čirost v místnosti až tak moc neřeší. Co by se dalo vytknout předchozí generací čoček Transitions, tak bylo malé zabarvení ve vysokých teplotách. Mnoho lidí si čočky pořídí na dovolenou, kde pak s rozčarováním zjistí nepříjemnou vlastnost teplotní závislosti. Ta je pro Transitions VI opět menší a v tomto ohledu spatřuji hlavní benefit těchto čoček. Rychlost zabarvení je vynikající a tak v tomto směru nelze nic vytýkat. Přesto si lze jen povzdechnout nad aktivaci čočkyUV zářením a ne viditelným světlem. V tomto směru máme stále ještě co očekávat, stejně jako stále přítomný nežádoucí vliv nízkých teplot na míru zabarvení.

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio