Opti-Free Express - roztok pro kontaktní čočky

Opti-Free ExpressOpti-Free Express - tento multi-účelový roztok světoznámého výrobce Alcon je na našem trhu již nějaký ten pátek. I když má již svého nástupce Opti-Free RepleniSH, má starý Express poměrně dobře zdokumentovanou historii a je publikováno mnoho studií zhodnocující jednotlivé vlastností roztoků. 

 

Opti-Free Express (Alcon)

Opti-Free ExpressPolyquad 0,001%; ALDOX 0,0005%; citrát sodný 0,65%;
poloxamin; sorbitol; chlorid sodný; edetan disodný; kyselina boritá; AMP 95 0,45%; kyselina chlorovodíková; hydroxid sodný; čištěná voda.

 Typ výrobku

 multifunkční roztok, bez mnutí

 Minimální doba uložení (bez mnutí) 

 přes noc, minimálně 6 hodin

 Minimální doba uložení (s mnutím)

 přes noc, minimálně 6 hodin

 Před vložením do oka

 čočka se může a nemusí oplachovat

 Maximální doba uložení v neměněném roztoku

 30 dní

 Možnost vkápnout do oka pro zvlhčení

 ano

 Teplota skladování

 pokojová (25°C)

 Po otevření spotřebovat do

 6 měsíců 

 Možnost tepelné sterilizace

 ne

 Příbalový leták (česky, DOC)  OptiFreeExpress.cz
 Příbalový leták  Strana 1, Strana 2 

Tento roztok patří do skupiny multifunkčních roztoků a používá se k dezinfekci, čištění, oplachování a uchovávání všech druhů měkkých kontaktních čoček. Výrobce udává vlastnost NO RUB, není tedy potřeba kontaktní čočku mnout. Na doporučení kontaktologa je však žádoucí, aby klient ve svém případě tento úkon prováděl. Balení se dodává v 60 ml, 120 ml, 355 ml a 470 ml. Roztok je sterilizován bakteriální filtrací a jeho účinek je postaven na dvou základních složkách Aldox a Tetronic 1304.

Mezi přední vlastnosti je až 6 měsíční lhůta, kdy můžete roztok používat od otevření. Jako jeden z mála multifunkční roztok má účinnost proti akantamébovým kmenům.

Opti-Free Express

Popis složení OPTI-FREE EXPRESS

Polyquad 0,001%

(polyquarternium-1) Konzervační a dezinfekční látka o velikosti 224A na bázi dusíku, obsahující polymery s dlouhým řetězcem. Tyto řetězce jsou natolik dlouhé, že neprojdou póry matricí hydrogelové čočky a nejsou proto toxické pro oko. Polyquad je však špatným antimykotikem, proto se musí do roztoku přidávat další antimykotická látka ALDOX. Je to kationaktivní sloučenina, účinnost je jak proti G+ a G- bakteriím.

ALDOX

Tato látka o velikost 5A účinkuje proti kvasinkám a bakteriím (vysoká účinnost proti Pseudomonas aeruginosa) a vykazuje dokonce stejně vysoký účinek jako jednokrokové peroxidové systémy. ALDOX je obchodní název společnosti Alco, ve skutečnosti se jedná o myristamidopropyl dimethylamin.

Citrát sodný

Čistič, který na sebe poutá bílkoviny. Tuto vlastnost objevil Hong (1994), který zjistil pasivní odstraňování depozit z kontaktních čoček ve skupině VI. Je to fyziologická látka běžně obsažena v intracelulární tekutině čímž je zaručena kompatibilita okolního prostředí. Bílkovinná depozita jsou navázána na povrchu čočky pomocí záporné iontové záporné vazby. Záporně nabitá molekule citrátu sodného se naváže na kladně nabitý povrch bílkoviny, vytvoří iontový komplex, který je transportován z povrchu kontaktní čočky do vodného roztoku. Vlastnost velmi žádoucí u denaturovaných bílkovin (bílkoviny zbavené svých biologických vlastností - například díky vysoké teplotě), které velmi dobře drží na povrchu čoček.

Poloxamin

Napomáhá tvorbě micel, krystalických částic protoplazmatické buňky. Lipidová depozita z kontaktní čočky se navážou na micelu a vzniká micela poloxamin-lipid, kterými jsou lipidová depozita odvedena z povrchu čočky.

AMP 95 (aminomethylpropanol)

Bílkoviny navázané na citrát sodný jsou pomocí AMP 95 rozpouštěny.

TETRONIC 1304

Surfaktant (tenzid), povrchově aktivní látka jejíž registrační známka náleží společnosti BASF. Hlavní fumkce je emulgace - vázat se na hydrofilní místa na kontaktní čočce. Slouží jako hydratační činitel a stará se o udržení vody v čočce, čímž významně přispívá k zvyšování pohodlí uživatele kontaktní čočky. Výrobce garantuje až 8 hodinový efekt, po 24 hodinách je na čočce o 20% této látky méně.

Edetan disodný

(EDTA) Jedná se o sůl kyseliny etylendiamino-tetraoctová, která konzervuje. Přidává se do chelačních činidel, kde slouží k odstraňování anorganických usazenin, solí, vápníků, hořčíku a jiných kovů. EDTA není sama o sobě účinná, musí se kombinovat s jinými antimikrobiálními činidly. EDTA zvyšuje baktericidní a bakteriostatickou aktivitu desinfekčních a konzervačních látek.

Sorbitol

Jinak také zvaný jako draselný sorbit a jedná se o nenasycenou karboxylovou kyselinu s antifungicidním a omezeným antimikrobiálním účinkem. V určité koncentraci může být někdy zodpovědná za nežádoucí zabarvení kontaktní čočky.

Kyselina boritá

Tato kyseliny je antifungicidní sloučenina s konzervačními vlastnostmi. Díky tomu je použití jiných konzervantu minimalizováno. Společně se sorbitolem vytváří pufrovací systémem s antimikrobiálními účinky a napomáhá tak k zabíjení baktérií a plísní.

Dále ještě obsahuje: Hydroxid sodný, Chlorid sodný, Kyselina chlorovodíková

Jedním z čistících principů roztoků Opti-Free Express je za použití molekuly poloxaminu. Ty vytvářejí micely, které se při kontaktu s usazenými lipidy (tuky)navážou a vzniká micela poloxamin-lipid. Dodržovat hygienu a nezapomeňte navštívit stránky online kasino http://www.cop17-cmp7durban.com.

Opti-Free Express

Poněkud jinak na to jde další čistící látka citrát sodný má-li odstranit nežádoucí lysozym. Citrát sodný využívá iontových vazeb, kterými se bílkoviny na povrch čočky vážou. Citrát sodný je taky záporně iontově nabitý a "odláká" tak lysozym od povrchu čočky. Vzniká citrát-lysozymový komplex, který se odvádí do vodného roztoku.

Opti-Free Express

Samotná funkce molekuly TETRONIC 1304, snažící se zabránit pocitu suchého oka, využívá ke své funkci hydrofilní a hydrofóbní části kontaktní čočky. Obecně je povrch jakékoliv kontaktní čočky (dostupné materiály ale pracují pouze s hydrogelem) pokryt hydrofilními (vodou smáčivé) a hydrofóbní (vodou odpudivé) ostrůvky. Molekule TETRONIC 1304 tohoto faktu využívá a je k tomuto účelu také vhodně zkonstruovaná. Modrá je hydrofilní a žluté je hydrofóbní část.

Opti-Free Express

Pro představu povrch kontaktní čočky pak vypadá takto. Místa s hydrofilními ostrůvky jsou střídaná s hydrofóbními místy.

Opti-Free Express

Molekula TETRONIC 1304 se naváže na příslušná místa na kontaktní čočku a zamaskuje tak hydrofóbní místa. Tímto molekula zajistí větší hydrofilnost povrchu kontaktní čočky. Ve výsledku je přitahováno k povrchu více vody i navzdory faktu, že určitá část molekuly TETRONIC 1304 něco sama o sobě odpuzuje.

Opti-Free Express

Ideální situace - povrch kontaktní čočky je aktivován tak, že je celá hydrofilní.

Opti-Free Express

Spokojenost uživatele by se tak měla zvýšit. Jak tomu opravdu tak? Zaslouží si přídomek "Déle trvající pohodlí"? Použijeme studii publikovanou na www.clspectrum.com [6], kde byl roztok Opti-Free Express srovnáván s roztokem ReNu MultiPlus. Do kontrolního souboru bylo zahrnuto 195 probandů. Studia byla prováděna pro americkou FDA na prokázaní, že Opti-Free Express lze schválit jako roztok bez potřeby mnutí (no rub solution). V rámci užívání těchto dvou typů roztoků byly položeny dvě otázky.

Opti-Free Express

Na svislé ose máme stupnici, které v procentech znázorňuje kolik lidí souhlasí s uvedeným tvrzením. Prvním tvrzením (vlevo) je: Kontaktní čočky jsou mi pohodlné po celý den; druhé tvrzení (vpravo): Cítím, že jsou mé čočky čisté, když používám tento roztok. Jak je patrno, Opti-Free Express má převahu v obou dvou případech. Další graf pak ukazuje množství zbytkového lysozymu na povrchu kontaktních čoček. Méně je v tomto případě lépe a opět je na tom lépe Opti-Free Express (95 uživatelů používalo Opti-Free Express, 99 uživatelů pak ReNu MultiPlus).

Opti-Free Express

Toto jsou samozřejmě výsledky pouze jedné studie. I když je počet použitých lidí vysoký, musíme být vždy trošku zdrženlivý. Pokud bude tento výsledek potvrzen třemi jinými studiemi, pak už můžeme jásat. U této studie mě totiž zarazila poznámka, že v průběhu testování mohli dle libosti používat umělé slzy. A to mi příjde trošku zkreslující faktor: "All patients used their assigned MPS for daily care of lenses following the test regimen (Table 1) and received appropriate rewetting drops to use as needed or desired."

Od uvedení roztoku na trh ale už uběhlo spoustu času a všichni můžeme svorně potvrdit, že Opti-free Express je výborný roztok, který můžeme nabídnout jakémukoliv uživateli měkkých kontaktních čoček. Vzhledem k technologickým problémům u konkurenčních firem, Opti-Free neohroženě drží svou pozici. Dobrá práce Alcone.

Použité zdroje

[1] Alena Falharová: Kontrola edukace klienta při aplikaci kontaktních čoček. Diplomová práce, MUNI, Brno, 2005
[2] http://www.clspectrum.com/article.aspx?article=&loc=archive\2001\september\0901033.htm
[3] http://www.clspectrum.com/article.aspx?article=13005
[4] http://a1008.g.akamai.net/7/1008/2226/d73b3faed6bbd6/ecatalog.alcon.com/cz/pi/OptiFreeXpro_cz_cs.pdf
[5] http://www.optifree.cz/default.asp
[6] http://www.clspectrum.com/article.aspx?article=&loc=archive\2002\december\1202040.htm
[7] http://www.clspectrum.com/article.aspx?article=&loc=archive\2005\december\1205035.htm

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio