Praktická optometrie v tabulkách

Optometrie v praxiMěření zraku se má považovat za akt "hledání řešení", spíše než za proces "postupování blokovým schématem". Nicméně, někdy se o rutinu prostě jedná a některá fakta se prostě opakují. Přinášíme Vám pomocníka na dvou A4, který Vám určitě přijde vhod.

Měření zraku se má považovat za akt "hledání řešení", spíše než za proces "postupování blokovým schématem". Nebo jinak. Každé měření zraku sice má svůj pevný algoritmus podle kterého se postupuje, je ale vhodné v tomto algoritmu hledat individualitu, aby nedocházelo k zobecňování a k chybám. Nicméně, někdy se o rutinu prostě jedná a některá fakta se prostě opakují. Přinášíme Vám pomocníka, který shrnuje základní fakta na dvou A4 a který Vám určitě někdy přijde vhod. 

Následující PDFko obsahuje dvě stránky, který shrnují základní fakta, které se běžně opakují v každodenní praxi optometristy. Pokud Vás následující přehled zaujal, stáhněte si jej a jednoduše vytisknete. Obsahuje dvě strany. První (přední) strana obsahuje základní fakta ke sférické a astigmatické korekci. Druhá (zadní) strana obsahuje fakta související s binokulární dokorekcí a s testy na prizmatickou korekci.

Náhled první a druhé strany

Optometrie v praxi - první stranaOptometrie v praxi - druhá strana


 

Stáhnout - Optometrie v praxiULOŽIT SOUBOR: PRAKTICKÁ OPTOMETRIE


Pojďme si blíže přiblížit jednotlivé sekce. Chtěl bych upozornit, že některé grafy se i velmi dobře hodí pro vysvětlení principů přímo klientům.

Sférická a astigmatická korekce

Závislost zrakové ostrosti na věku

Tato tabulka a graf uvádí, jak v průměru klesá zraková ostrost (vizus) v závislosti na věku. Na svislé ose je v procentech vyjádřen vizus (100% odpovídá vizu 1,0), na vodorovné ose je vyjádřen věk. Pokud si někdo stěžuje, že neví proč se mu neustále "kazí" zrak na dálku, tato tabulka mu velmi decentně odhalí pravdu. Jednoduše je vlivem stáří nastolen úbytek zrakové ostrosti na dálku.

Akomodační šíře v závislosti na věku

Velmi často používaný graf. Na svislé ose je v dioptriích vyjádřena akomodační šíře, na vodorovné ose jsou vyjádřeny roky. Klientovi se poukázaním na tento obrázek vysvětlí dvě důležité informace ohledně vidění do blízka. Za prvé, vidění do blízka se bude zhoršovat. Za druhé vysvětlí, proč se tak najednou vynořily problémy na čtení. Samotná křivka je v úvodní části rovinná a pak náhle začne klesat. To je právě fáze, kdy může být i s rozdílem několika měsíců patrné zhoršené čtení. Spousta lidí je náhlým diskomfortem při čtení překvapena. Vhodným komentářem tohoto grafu se dá snadno ukázat, že je to normální a předešle, co je čeká.

Visus při astigmatické korekci

Při měření zrakové vady je prvním krokem nejlepší sféra. V závislosti jaký je dosažený vizus, lze podle tabulky určit přibližnou velikost astigmatismu. Důležitá je následná volba velikosti Jacksonova cylindru, který je v tabulce také nastíněn.

Přibližná presbyopická adice

Jednoduchá tabulka, která podle věku klienta předpovídá možnou velikost adice. Jedná se o hrubé přiblížení.

Kvalita zrakové ostrosti

Zraková ostrost (vizus) má svou normativní úroveň a lze ji segmentovat do několika intervalů, které nám přibližně napovídají jak je dotyčný na tom.

Vizus při sférickém deficitu

Pokud klient tvrdí, že na svoje staré brýle vidí, protože je má pouze o "půlku" slabší, podle této tabulky si můžete udělat představu, co vlastně vidí. Velmi hrubý odhad. Sloupec Vkládat nám poukazuje kolik můžeme na začátku měření bez obav do zkušební obruby vložit, pokud víme přibližnou vadu. Příklad: Z autorefraktokeratometru vyjedou hodnoty okolo -3,00 D, měření korekce můžu tedy začít s hodnotou -2,00 D.

Přídavek do blízka

Tohle je velmi důležitá tabulka. V závislosti na změřené akomodační šíří určíte velikost potřebné adice. Tabulka má tři celky, které jsou děleny podle vzdálenosti hlavní pracovního bodu (hpb), vzdálenosti, na kterou se dotyčný nejčastěji dívá. Hodnota hpb = 0,4 m je pro muže, hpb = 0,33 m je pro ženy a hpb = 0,25 m je pro nestandardní práci do blízka. Dále je možné adici volit do jedné poloviny akomodačního intervalu nebo do 2/3). Já volím jednu polovinu. Tuto hodnotu beru jako výchozí. Zpravidla následuje série otázek na vzdálenost počítačové obrazovky a hodnoty jsou na základě potřeby upraveny.

Binokulární a prizmatická korekce

Binokulární rovnováha

Polarizační dvouřádkový test na binokulární dokorekci.

Duochromatický balanční test

Zde jsou naznačeny základní principy červeno-zeleného testu při binokulární dokorekci.

Worthův test

Málo používaný Worthův test a základní popis možných situací.

Stereoskopický minutový test

Stereoskopický test potvrzující binokulární spolupráci. V závislosti na rozlišitelnosti jednotlivých čar si lze udělat hrubou představu o spolupráci obou očí.

Schoberův test

Červeno-zelený test pro měření heterofórií.

Forie s fixací

Polarizační křížový test s fixačním bodem pro měření binokulárních odchylek. Popis základních stavů.

Forie

Polarizační křížový test, opět popis základních stavů.

Vertikální koincidence (aniseikonie)

Hákový test na anisekonii s parametry a možnými odchylkami.

Orientace korekčních bází

Pouze ilustrativně naznačeno, kde jsou báze u plusových a minusových čoček. Dále je zde legenda pro anglické zkratky.

Doufám, že Vám uvedený přehled někdy přijde vhod. Pokud máte konstruktivní výhrady nebo zajímavý námět, velice rád s Vámi naváži diskuzi pro případný update tohoto přehledu (pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Joomla SEF URLs by Artio

Čtěte také